Blog

26. 4. 2024

V klinickém hodnocení se můžete setkat s nežádoucím účinkem i příhodou. Víte, jaký je mezi nimi rozdíl?

V rámci klinického hodnocení je možné narazit na pojmy "nežádoucí účinek" a "nežádoucí příhoda". I když tyto termíny mohou na první pohled znít podobně, mají zásadní rozdíly a jejich správné pochopení je klíčové pro správné hodnocení bezpečnosti a účinnosti léčiv.
Číst více
6. 2. 2024

Kvůli nedostupnosti léčiv musí lékaři častěji předepisovat neregistrované léky. Jak na to, aby při tom neporušili zákon?

Zdá se, že situace s dostupností léčivý přípravků na českém trhu se neustále zhoršuje a dotýká se jak léků volně prodejných, tak receptových, včetně přípravků určených pro chronická či závažná onemocnění. Lékaři často netuší, jak mají takovou situaci s ohledem na léčbu pacienta řešit. 
Číst více
30. 1. 2024

Bezpečnost účastníků klinického hodnocení, kvalitní data či etické otázky. Klíčová jsou pravidla Správné klinické praxe

Ještě před tím, než se léčivý přípravek může začít používat v klinické praxi, musí projít klinickým hodnocením neboli klinickou studií. Cílem tohoto systematické testování léku, které má nastavená velice striktní kritéria a pravidla, je nejen prověření účinnosti hodnoceného léčivého přípravku, ale také jeho kvality a zejména bezpečnosti.
Číst více
23. 1. 2024

Zásilkový výdej léků v e-shopech lékáren má svá pravidla

Nakupovat léky přes internet se, stejně jako u jiných druhů výrobků, stalo naprosto běžnou praxí. Léčivé přípravky však představují velmi specifickou skupinu zboží, přičemž nabídky, výdej a použití jsou upraveny zákonem o léčivech a jeho prováděcími vyhláškami. Regulována je tak přirozeně i oblast, kterou označujeme jako zásilkový výdej léčivých přípravků.
Číst více
16. 1. 2024

Léčebné konopí pomáhá pacientům s řadou závažných diagnóz. Co při jeho předepsání neopomenout?

Konopí pro léčebné použití je v české klinické praxi možné legálně používat již řadu let. Pro pacienty je v lékárnách zpravidla dostupné jak to u nás vypěstované, tak dovezené ze zahraničí. Onemocnění, na která je možné jej předepsat, je celá řada, a mnoha pacientům může v konkrétních případech vyhovovat lépe než obvyklá léčba prostřednictvím konvenčních léčivých přípravků.
Číst více
9. 1. 2024

Nahlásit nežádoucí účinek je pro lékaře povinnost. Přesto na to často zapomínají

Hlášení podezření na nežádoucí účinky léčivých přípravků představuje ze strany lékařů a dalších zdravotnických profesionálů důležitý krok pro monitorování bezpečnosti léků a ochranu pacientů. Možný nežádoucí účinek léku by měl být lékař schopen jasně rozpoznat. Zpravidla se jedná o nové či neobvyklé příznaky, které se často objevují po zahájení léčby.
Číst více
2. 1. 2024

Reklama v čekárnách či ordinacích, používání vzorků léčiv nebo přijímání darů ze strany farma firem. Jak neporušit zákon o regulaci reklamy?

V případě lékařů a zdravotnických zařízení může být v souvislosti se zákonem o regulaci reklamy problematických hned několik oblastí. Jde například o umísťování reklamních materiálů do čekáren či ordinací, používání vzorků léčivých přípravků nebo přijímání darů a dalšího prospěchu ze strany farmaceutických firem.
Číst více

Kontaktujte nás

Máte jakékoli doplňující otázky k nabízeným kurzům nebo potřebujete připravit individuální nabídku? Neváhejte se na nás obrátit na níže uvedených kontaktech. Jsme zde pro vás, abychom vám pomohli.

MDK Institut s.r.o.

info@mdkinstitut.cz

+420 299 140 078

LinkedIN

 

Bílkova 855/19 
110 00 Praha 1

 

IČ: 08353727

DIČ: CZ08353727

Datová schránka: 3vd9sha

Číslo bankovního účtu: 2001663462/2010 (Fio Banka a.s.)

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.