Nahlásit nežádoucí účinek je pro lékaře povinnost. Přesto na to často zapomínají

Hlášení podezření na nežádoucí účinky léčivých přípravků představuje ze strany lékařů a dalších zdravotnických profesionálů důležitý krok pro monitorování bezpečnosti léků a ochranu pacientů. Možný nežádoucí účinek léku by měl být lékař schopen jasně rozpoznat. Zpravidla se jedná o nové či neobvyklé příznaky, které se často objevují po zahájení léčby.

9. 1. 2024

Jeho následné kroky by měly směřovat nejen k tomu, aby mohly být tyto nežádoucí projevy cíleně sledovány a případně eliminovány, ale v případě závažných či neočekávaných nežádoucích účinků by rovněž mělo dojít k jejich nahlášení Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Tuto povinnost lékařům stanovuje přímo zákon o léčivech. Hlášení nežádoucích účinků je klíčovým prvkem systému farmakovigilance, který slouží k zajištění bezpečného a účinného užívání léčiv.

SÚKL se podávají hlášení, která se týkají jakéhokoli podezření na závažný nebo neočekávaný nežádoucí účinek léčivého přípravku. Hlášení se ale vztahuje i na další specifické případy. O jaké konkrétní situace se jedná a jakým způsobem hlášení provést tak, aby nedošlo k porušení zákona? Nejen to jsme pro vás přehledně a srozumitelně připravili v našem videokurzu Vybraná hlášení lékařů a zdravotnických zařízení zasílaná Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv.

Mohlo by se Vám líbit

Lékaři a zákon o regulaci reklamy

Tento kurz se zabývá problematikou regulace reklamy ve vztahu k léčivým přípravkům, a to jak volně prodejných, tak na recept. 

Více informací

Aktuální možnosti předepisování a výdeje konopí pro léčebné použití

V tomto kurzu se dozvíte, co vše musí lékař splnit, aby mohl začít předepisovat léčebné konopí a jaké další povinnosti z jeho předepisování vyplývají.

Více informací

Základní kurz Správné klinické praxe (GCP)

Kurz Správné klinické praxe (GCP) vás seznámí se všemi zásadami a základními pojmy, které se v klinických studiích obvykle používají.

Více informací

Kontaktujte nás

Máte jakékoli doplňující otázky k nabízeným kurzům nebo potřebujete připravit individuální nabídku? Neváhejte se na nás obrátit na níže uvedených kontaktech. Jsme zde pro vás, abychom vám pomohli.

MDK Institut s.r.o.

info@mdkinstitut.cz

+420 299 140 078

LinkedIN

 

Bílkova 855/19 
110 00 Praha 1

 

IČ: 08353727

DIČ: CZ08353727

Datová schránka: 3vd9sha

Číslo bankovního účtu: 2001663462/2010 (Fio Banka a.s.)

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.