Kvůli nedostupnosti léčiv musí lékaři častěji předepisovat neregistrované léky. Jak na to, aby při tom neporušili zákon?

Zdá se, že situace s dostupností léčivý přípravků na českém trhu se neustále zhoršuje a dotýká se jak léků volně prodejných, tak receptových, včetně přípravků určených pro chronická či závažná onemocnění. Lékaři často netuší, jak mají takovou situaci s ohledem na léčbu pacienta řešit. 

6. 2. 2024

Je-li lék s danou účinnou látkou či kombinací účinných látek dostupný za hranicemi České republiky, umožňuje zákon o léčivech tzv. použití neregistrovaného léčivého přípravku. To však s sebou pro lékaře a zdravotnické zařízení nese celou řadu povinností a v případě nedodržení zákonných podmínek i riziko tučné pokuty od Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Obdobné je to také při použití léku tzv. off-label.

Potřebujete vědět, jak neregistrovaný lék předepsat nebo použít, neporušit při tom platnou českou legislativu a neriskovat pokutu? Připravili jsme pro vás všechny klíčové informace! Ve videokurzu Vybraná hlášení lékařů a zdravotnických zařízení zasílaná Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv se dozvíte to nejdůležitější.

Mohlo by se Vám líbit

Základní kurz Správné klinické praxe (GCP)

Kurz Správné klinické praxe (GCP) vás seznámí se všemi zásadami a základními pojmy, které se v klinických studiích obvykle používají.

Více informací

Vybraná hlášení lékařů a zdravotnických zařízení zasílaná Státnímu ústavu pro kontrolu léčiv

Tento kurz přináší vhled do vybrané problematiky zákona o léčivech, a s tím souvisejících povinností lékařů a zdravotnických zařízení.

Více informací

Zásilkový výdej léčivých přípravků

V rámci tohoto kurzu vás detailně seznámíme se zákonnými možnostmi a povinnostmi lékáren při realizaci zásilkového výdeje. 

Více informací

Kontaktujte nás

Máte jakékoli doplňující otázky k nabízeným kurzům nebo potřebujete připravit individuální nabídku? Neváhejte se na nás obrátit na níže uvedených kontaktech. Jsme zde pro vás, abychom vám pomohli.

MDK Institut s.r.o.

info@mdkinstitut.cz

+420 299 140 078

LinkedIN

 

Bílkova 855/19 
110 00 Praha 1

 

IČ: 08353727

DIČ: CZ08353727

Datová schránka: 3vd9sha

Číslo bankovního účtu: 2001663462/2010 (Fio Banka a.s.)

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.